NEFF T16NBE1L N50 Electric hob 60 cm surface mount without frame
Cooktop type: Radiant cooktop
Basic surface material: Ceramic
Colour of appliance: Black
Frame type: Frameless
Dimensions: 45x592x522 mm
Dimensions of the packed product (HxWxD): 100 x 750 x 590 mm
Type of appliance width: 60 cm
Required niche size for installation (HxWxD): 45 x 560-560 x 490-500 mm
Minimum worktop thickness: 16 mm
Connection Rating: 6600 W
Plug type: no plug (electrical connection by electrician)
Number of cooking zones: 4
Cooking zone flexibility: Ring Zone
Dimensions of the heating elements: 2 x (14,5 cm Ø), 1 x (18,0 cm Ø), 1 x (21,0 cm Ø)
Power of the heating elements: 1 x 2.0, 1 x 2.2, 2 x 1.2 kW
Type of control: TouchControl +/- (EasyTouch)
Zone Light: No
Avoid scratches on glass ceramic with GlassProtect: No
Favourite button: No
hotplate control settings: Variable 17-stage power settings for each zone
Keep warm function: No
Timer: Off switch, Count-down timer (on appliance)
Pan boost: No
Automatic boil start: No
Automatic linking/ separating of cooking zones: No
Increase/ decrease power level via Power Move: No
Power Transfer: No
Automatic zone selection: No
Quick Start: No
Restart: Yes
Quick switch-off: Yes
Energy consumption display: No
Find the right setting with Dish assistant: No
Infrared cooking sensor: No
Avoid scorching with frying sensor: N/A
Home Connect: No
Control your hood with your Home Connect hob: No
Smart Hood Automatic: No
Smart Home Trigger for individual configuration: No
Residual heat indicator: Separate
Safety device: Child-proof lock, Inactivity time shut off
Number of plate on indicators: 1
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Cooktop type: Radiant cooktop
Colour of appliance: Black
Frame type: Frameless
Dimensions: 45x592x522 mm
Type of appliance width: 60 cm
Connection Rating: 6600 W
Number of cooking zones: 4